Si ka lindur festa e Shën Valentinit?

Çdo vit, në 14 Shkurt, të dashuruarit nga e gjithë bota shkëmbejnë çokollata, lule dhe dhurata për të festuar ditën më romantike të vitit: ditën e Shën Valentinit. Kremtohet në pjesën më të madhe të botës, madje fshehtasi festohet edhe në vendet ekstremiste ku konsiderohet i paligjshëm, ndërsa është një realitet i konsoliduar sidomos në…

10 torta martesore ekstravagante dhe absurde

Një tortë jo vetëm që duhet të jetë e mirë dhe e shijshme për t'u ngrënë, por duhet të jetë edhe e bukur për t'u parë. Me pak fjalë duhet të jetë mbresëlënëse! Ky është një rregull që vlen mbi të gjitha për tortat e bëra për ceremonitë më të rëndësishme: nga ditëlindjet tek përvjetorët,…

Guestbook si një vepër arti

Libri i të ftuarve (guestbook) zakonisht është në formën e një libri ku mysafirëve ju jepet mundësia të lënë një dedikim për nusen dhe dhëndrin ... ose thjesht një nënshkrim që i kujton çiftit se dhe ata morën pjesë ne dasmë. Por si ka lindur libri i të ftuarve dhe cili është kuptimi i tij?…

‘Viti’ i mjaltit në Maldive në 2021-in

Imagjinoni të keni mundësinë të jetoni një vit të plotë në Maldive në një resort luksoz, të shërbyer në çdo aspekt, por me koston ditore të një hoteli me dy yje. Kjo është iniciativa e Anantara Veli Maldives Resort, rreth 30 kilometra nga kryeqyteti Malé, e cila ofron një formulë interesante me një çmim fiks…

Transformimi i nuseve pas grimit

Arbër Bytyqi është një make-up artist dhe beauty influencer nga Kosova. Arbëri ka pak vite që ka filluar profesionin e tij por grimin e ka pasur qejf që kur ishte i vogël, kur përdorte produktet e mamasë së vet. Shpesh në kanalet e tij sociale publikon fotografi të nuseve që i drejtohen për grimin e…

Dasmë në dhjetor: frymëzime në temë me Krishtlindjet

Të martohesh për Krishtlindjet është padyshim magjike!Tradicionalisht, Krishtlindja është një festë për ta kaluar në shoqërinë e të dashurve, të rrethuar nga qetësia dhe ngrohtësia e familjes. Po sikur kësaj feste ti shtohej edhe një kremtim tjetër? Përfitoni nga atmosfera tipike e kësaj periudhe kur organizoni dasmën tuaj! Në dhjetor, gjithçka mban erë të mirë…

Fustane nusërie: trendet për vitin 2021

Muajt ​​e fundit nuk ka qenë e lehtë të flasësh për fustanet e nusërisë. Midis dasmave të shtyra ose të festuara me një majë melankolie, kufizime dhe rruajtjen e distancave, bota e dasmave ka përjetuar një sezon të paimagjinueshëm. Nuk jemi ende kthyer të jetojmë gjërat "si më parë", dhe kush e di se kur…

5 destinacione ekzotike për muajin e mjaltit

Muaji i mjaltit është udhëtimi më i rëndësishëm dhe më i përzemërti, kujtimi i të cilit mbetet përgjithmonë. Duhet të organizohet me mençuri dhe me përvojën që vjen nga njohja e drejtpërdrejtë e vendeve dhe mundësive që ofrojnë, duke ndjekur shijen dhe nevojat e çiftit të porsamartuar. Organizimi i martesës është mjaft stresues. Kurajo të…