Pantone® shpall ‘çiftin’ e ngjyrave 2021

Pas vitit 2020 si ai që kemi jetuar të gjithë, doza e kromoterapisë për vitin e ri është e dyfishtë dhe kështu që një ngjyrë e modës nuk mjafton, por duhen të paktën dy, sigurisht: bashkimi bën fuqinë! Kjo është ajo që mendoi Pantone® Color Institute, akademia amerikane e ngjyrave, me gamën e kombinimeve të…

10 torta martesore ekstravagante dhe absurde

Një tortë jo vetëm që duhet të jetë e mirë dhe e shijshme për t'u ngrënë, por duhet të jetë edhe e bukur për t'u parë. Me pak fjalë duhet të jetë mbresëlënëse! Ky është një rregull që vlen mbi të gjitha për tortat e bëra për ceremonitë më të rëndësishme: nga ditëlindjet tek përvjetorët,…

Guestbook si një vepër arti

Libri i të ftuarve (guestbook) zakonisht është në formën e një libri ku mysafirëve ju jepet mundësia të lënë një dedikim për nusen dhe dhëndrin ... ose thjesht një nënshkrim që i kujton çiftit se dhe ata morën pjesë ne dasmë. Por si ka lindur libri i të ftuarve dhe cili është kuptimi i tij?…

Planifikim hap pas hapi drejt altarit

U fejove, tashmë vesh në gisht unazën verbuese, festove me familjen dhe miqtë .. tani je gati për të filluar realizimin e ëndrrës tuaj. Erdhi koha për të filluar planifikimin e ditës të madhe! Më poshtë do të gjeni një listë qe do t’ju orientoj të mos harroni hapat më të rëndësishëm që ju presin.…

Classic Blue: ngjyra Pantone® për vitin 2020

Pantone® Color Institute ka dekretuar cila do të jetë ngjyra e vitit 2020 dhe ne të Dasma&Co. po ju sugjerojmë se si mundet ta përdorni në organizimin e martesës tuaj. Këtë vit PANTONE® ka zgjedhur ngjyrën Classic Blue: një nuancë elegante, relaksuese dhe mahnitëse. Një ngjyrë e thjeshtë që kujton qiellin në muzgun e mbrëmjes, që…

Si organizohet një dasmë ?

Për të organizuar një martesë zakonisht ju duhet të paktën një vit. Tashmë, gjithnjë e më shumë çifte vendosin të organizojnë dasmën 3 - 4 muaj më parë. Edhe në këtë rast është e mundur të realizoni një dasmë të përsosur: thjesht organizohuni mirë. Çfarëdo të jetë koha juaj e organizimit, këtu do të gjeni…